Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Facebook’un kullanıcı bilgilerini yeterince koruyamamakla suçlandığı Cambridge Analytica skandalında platforma dava açıldı.

Savcı Karl Racine, sosyal medya devi Facebook’un üçüncü tarafların ürettiği uygulamaları sıkı güvenlik taramalarından geçirdiğini ve inceleme altına aldığını belirtmesine rağmen bu taahhüdünü yerine getirmediğini öne sürdü.

Tüketici koruma yasaları çerçevesinde açılan davada, bahse konu olan uygulamanın, 340 bin kullanıcının kişisel bilgilerine ulaştığı ancak sadece 852 kişinin uygulama ile doğrudan etkileşim kurduğu belirtildi.

Facebook’un her ihlal başına 5 bin dolar ceza verme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve toplam faturanın 1,7 milyar dolar düzeyine ulaşabileceği belirtildi.

Açılan bu dava üzerine sosyal medya devi Facebook’un hisseleri yüzde 4,7 oranında değer kaybederken, şirket yönetimi de yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Şikâyeti değerlendiriyoruz ve Washington ile başka yerlerdeki savcılarla görüşmelerimize devam etmeyi diliyoruz” ifadesi kullanıldı.