Facebook’un başı ”Gizlilik İhlali” nedeniyle büyük dertte

New York Times gazetesinin hazırladığı habere göre yaklaşık 2 milyar kullanıcısı bulunan sosyal medya devi Facebook, kullanıcılarına ait gizli kişisel verileri 150’den fazla şirketin kullanımına açmak için anlaşmalar yaptı.

Kağıthane’de kiralık toplantı odaları, sabit masalar, hazır, sanal ve paylaşımlı ortak ofis seçenekleri aylık 259 TL’den başlayan fiyatlarla 

Facebook her ne kadar üçüncü şahıslarla bilgi paylaşımına son vermiş olsa da, iddiaya göre Netflix, Spotify, Amazon, Apple, Sony ve Microsoft gibi büyük şirketlerin gizli kullanıcı verilerine ulaşmasına uzun bir süre daha izin verdi. Facebook, bu süreçte kamuoyu ve medya önünde ısrarla ‘veri paylaşımının kullanıcı gizliliğine zarar verdiğini’ savunuyordu.

New York Times’ın haberinde New York’taki soruşturma kurulunun şimdiden en az iki akıllı telefon üreticisi ve bazı aygıt üreticilerini ifade vermeleri için çağırdığı bilgisi yer alıyor.

Gazeteye demeç veren bir Facebook sözcüsü, yetkililerle işbirliği yaptıklarını ve soruşturmayı ‘çok ciddiye’ aldıklarını söyledi.