Sosyal medya genç kızları daha fazla depresyona itiyor

University College London (UCL)’deki araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre, sosyal medya genç kızları daha fazla depresyona itiyor.

depresyon gif ile ilgili görsel sonucu

Araştırma sonuçlarına göre sosyal medyayı az kullananlarda şiddetli depresyon görülme sıklığı %12 iken, günde 5 saatten fazlasını sosyal medyaya ayıranlarda bu oran %38’e çıkıyor. Bu sonuçlar önceki araştırmaların sonuçlarıyla da örtüşüyor.

UCL’nin araştırmasına göre genç kızlar, sosyal medyadan olumsuz etkilenmeye daha açık. 14 yaş altı genç kızların 5’te 2’si günde en az 3 saatini sosyal medyada harcıyor. Bu oran, yaşıtları olan erkeklere kıyasla iki kat daha fazla. Genç kızların %4’ü, genç erkeklerin ise %10’u sosyal medyayı kullanmıyor.

Klinik düzeyde depresyon belirtisi gösterme oranı da genç kızlarda çok daha fazla. Genç kızlarda %25 olan bu oran erkeklerde ise %11’e geriliyor.

depresyon gif ile ilgili görsel sonucu

Milenyum Kuşağı Çalışmaları (MCS) grubundan 11 bin kadar gencin verilerinin analiz edildiği çalışmada, sosyal  medya ile depresif belirtiler arasındaki ilişki incelendi. Sosyal medya kullanımının daha az uyku, uykuya geçme zamanının uzaması, uykunun daha fazla kesintiye uğraması ile arasında doğru orantılı bir ilişki var. Dolayısıyla genç kızlarda bu sorunlara daha sık rastlanıyor.

Genç kızların %40’ı, genç erkeklerin %25’i siber zorbalığa ya da internet tacizine maruz kalıyor. Kızlarda %40, erkeklerde %28 oranında uykunun sık bölünmesi vakası gözlemleniyor.

Sonuçların ardından uzmanlar ve aktivistler, hükümetlerden sosyal medya platformlarının düzenlenmesi konusunda elini taşın altına koymalarını isterken sosyal medya platformlarını da bu konuda daha fazla sorumluluk almaya çağırıyor.