”Türkiye, oyun sektöründe bölgedeki en hızlı büyüyen 3. pazar konumunda”

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Meriç Eryürek, Türkiye’nin oyun sektöründeki büyümesine dikkat çekti ve “Pazar büyüklüğü yaklaşık 1 milyar dolar ve geçtiğimiz yıl pazar büyümesi yüzde 24,7 olarak ölçüldü. Yerli oyun firmaları dünya pazarında büyük başarılar elde ediyor” açıklamasında bulundu.

Gaming İstanbul Marka ve Pazarlama Yöneticisi görevi de bulunan Eryürek, yaptığı açıklamada Türkiye’deki yeni neslin gözünü internet ve oyun dünyasına açtığını belirtti ve oyun yazmak, tasarlamak ve geliştirmenin bu nesil için fazlasıyla çekici meslekler olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin oyun sektörüne dair notlarını ise “Türkiye, oyun sektöründe bölgedeki en hızlı büyüyen üçüncü pazar konumunda. Pazar büyüklüğü yaklaşık 1 milyar dolar ve geçtiğimiz yıl pazar büyümesi yüzde 24,7 olarak ölçüldü. Yerli oyun firmaları dünya pazarında büyük başarılar elde ediyor. Ticaret Bakanlığımızın yaptığı açıklamaya göre, ihracatımız 2018 yılında 1 milyar 50 milyon dolar oldu. Bu çok ciddi bir gelişme” şeklinde aktardı.